Senior Night 2021

Madison High School recently celebrated the Class of 2021 and gave special recognition to seniors that performed well above average in the area of academics, shown great improvement, given extra effort, or distinguished themselves as outstanding citizens.  Seniors that received awards are as follows:

 

HONOR GRADUATES:

Highest Honors:  Carly Anschuetz, Grace Dusseau-Riley, Brook Fetter, Makenzie Francoeur, Paulina Graham, Lexi Holtz, Riley Jordan, Calie Sower

High Honors:  Haley Haynes

Honors:  Adrian Alvarez

 

SENIOR NATIONAL HONOR SOCIETY MEDALLION RECIPIENTS:

Adrian Alvarez, Carly Anschuetz, Caitlin Bertke, Peyton Broadway, Grace Dusseau-Riley, Brook Fetter, Makenzie Francoeur, Paulina Graham, Haley Haynes, Lexi Holtz, Riley Jordan, Anika Kurichh, Emma Linger, Abby Morris, Maxwell Palpant, Chloe Raleigh, Calie Sower, Kyleigh Tompkins, Elizabeth Ward, Christopher Warwick

 

SCHOLARSHIPS RECEIVED

Adrian Alvarez Lenawee County NAACP Citizenship Scholarship
Carly Anschuetz University of Michigan Regents Merit Scholarship, Allen H. & Nydia Meyers Foundation Scholarship, Adrian Morning Rotary Club Scholarship – Interact Club, Strokes for Students Scholarship – Leadership, Gray Institute Scholarship, ProMedica Charles and Virginia Hickman Hospital Educational Scholarship
Audrey Bertke University of Toledo Trustee Scholarship, University of Toledo Rocket Nation Scholarship
Caitlin Bertke University of Toledo Trustee Scholarship, University of Toledo Rocket Nation Scholarship
Peyton Broadway Adrian College Scholarship, Dr. John Dawson Memorial Scholarship – Adrian College Teacher Education, Adrian College Trustee Scholarship, Adrian College Scholarship Day Scholarship
Grace Dusseau-Riley Adrian Morning Rotary Club Scholarship – Service above Self
Paulina Graham University of Michigan Hail Scholarship
Haley Haynes Bowling Green State University Success Scholarship, Bowling Green State University Freshman Academic Scholarship, Madison Community Service Scholarship, Disabled American Veterans Scholarship
Lexi Holtz Larry C. Camp Memorial Scholarship, Don & Becky Fry Scholarship, Zonta International of Lenawee County Scholarship, Adrian Noon Rotary Club Scholarship – Siena Heights University Dr. Robert Brady, Siena Heights University Presidential Scholarship, Siena Heights University Softball Scholarship
Riley Jordan Lenawee County Republican Party Scholarship, Bowling Green State University Success Scholarship, Bowling Green State University Freshman Academic Scholarship
Anika Kurichh Michigan State University Residents Scholarship
Nethanel Leupold Siena Heights University Presidential Scholarship, Siena Heights University Cross Country Scholarship, Michigan Tuition Grant, Siena Heights University Opportunity
Emma Linger Lauryn Griewahn Memorial Scholarship, Madonna Academic Scholarship, Madonna Athletic Track Scholarship
Abigail Morris Madison Strokes for Students Scholarship
Maxwell Palpant Lenawee County 4-H Council Scholarship – JR Livestock Scholarship in Memory of Tory Clark, Lyndi Bailey and Brian McMillen
Priscilla Pharion Jackson College Scholarship, ProMedica Charles and Virginia Hickman Hospital Educational Scholarship
Chloe Raleigh Citizens Gas Fuel Company Scholarship, Michigan State University Brittain Scholarship
Chase Redlin National Society of High School Scholars Scholarship
Ivan Silva Eastern Michigan University Education First Scholarship
Demetrio Soto Allen H. & Nydia Meyers Foundation Scholarship
Calie Sower University of Arizona Tuition Distinction Scholarship
Kyleigh Tompkins Western Michigan University Brown and Gold Scholarship, Western Michigan University HCOB Differential Scholarship
Emma Waite Elizabeth Ruthruff Wilson Dedicated Musician Scholarship
Elizabeth Ward Lenawee County 4-H Council Scholarship, Mission Fitness Stewardship Scholarship
Kodie Zamora Eastern Michigan University Emerald Scholarship

 

2020-21 OUTSTANDING SENIOR DEPARTMENT PLAQUES

Mathematics – Carly Anschuetz

English – Brook Fetter

History – Christopher Warwick

Science – Carly Anschuetz

Instrumental Music – Paulina Graham

Computer Science – Paulina Graham

 

SOCIAL STUDIES –

AP World History:  Christopher Warwick

World History A and B:  Dustin Henning-Guinn, Riley Jordan

World History B:  Calie Sower

Civics:  Adrian Alvarez, Carly Anschuetz, Alexis Berger, Audrey Bertke, Caitlin Bertke, Olyvia Brickey, Alexa Cabrera, Grace Dusseau-Riley, Brook Fetter, Makenzie Francoeur, Robert Gauna, Paulina Graham, Haley Haynes, Dustin Henning-Guinn, Lexi Holtz, Riley Jordan, Emma Linger, Garret McDonald, Alyssa Mendizabal, Abigail Morris, Max Palpant, Blake Pelton, Chloe Raleigh, Miya Rodriguez, Xavier Sanford, Emma Waite, Elizabeth Ward, Christopher Warwick, Vince Williams

Psychology:  Carly Anschuetz, Caitlin Bertke, Alexa Cabrera, Grace Dusseau-Riley, Lexi Holtz, Abigail Morris, Elizabeth Ward, Anika Kurichh

Senior Seminar:  Adrian Alvarez, Carly Anschuetz, Alexis Berger, Audrey Bertke, Caitlin Bertke, Peyton Broadway, Alexa Cabrera, Grace Dusseau-Riley, Abigail Feltman, Brook Fetter, Makenzie Francoeur, Paulina Graham, Haley Haynes, Dustin Henning-Guinn, Lexi Holtz, Riley Jordan, Tavia Kingsley, Anika Kurichh, Nethanel Leupold, Emma Linger, Garret McDonald, Jocelyn Morgan, Abigail Morris, Maxwell Palpant, Gabrielle Pigg, Chloe Raleigh, Ivan Silva, Calie Sower, Elizabeth Ward, Christopher Warwick, Vincent Williams, Anna Winkelman

 

MATHEMATICS –

AP Calculus:  Carly Anschuetz, Paulina Graham, Nethanel Leupold

Pre-Calculus:  Alison Creamer

Algebra 2-3 and 2-4:  Alexa Cabrera, Caitlin Bertke, Brook Fetter, Jocelyn Morgan, Blake Pelton

 

ENGLISH –

AP Literature:  Carly Anschuetz, Audrey Bertke, Caiti Bertke, Grace Dusseau-Riley, Brook Fetter, Paulina Graham, Lexi Holtz, Riley Jordan, Anika Kurichh, Calie Sower

English 12:  Alexa Cabrera, Olyvia Brickey, Alexis Berger, Dustin Henning-Guinn, Nethanel Leupold, Garret McDonald, Abagaille Nieto, Vincent Williams, Anna Winkelman

Yearbook:  Alexa Cabrera, Brayden Hernandez

Department Medal:  Carly Anschuetz, Paulina Graham

 

FOREIGN LANGUAGE –

Spanish 3:  Adrian Alvarez, Carly Anschuetz, Alexa Cabrera, Brook Fetter, Lexi Holtz, Emma Linger, Abigail Morris, Calie Sower

 

SCIENCE –

Medical Interventions:  Carly Anschuetz, Lexi Holtz, Abigail Morris, Elizabeth Ward

 

PHYSICAL EDUCATION –

Physical Conditioning:  Lexi Holtz, Anika Kurichh, Max Palpant

 

ARTS –

Orchestra – Caleb Barrios, Alison Creamer, Makenzie Francoeur, Paulina Graham, Audrey Kably, Tavia Kingsley, Alyssa Mendizabal, Jocelyn Morgan, Emma Waite, Christopher Warwick